15 yıldır kayıp olan ‘kıble taşı’ Beykoz’daki moloz döküm alanında çıktı

Beykoz, Beykoz Gündem, Haber, Kıble taşı

15 yıldır kayıp olan ‘kıble taşı’ Beykoz’daki moloz döküm alanında çıktı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nü arayan bir vatandaş, Beykoz’daki moloz döküm alanında üzerinde ayetler bulunan bir taşın olduğunu ihbar etti. Yapılan ihbarın akabinde Kaçakçılık Hatalarıyla Gayret Şube Müdürlüğü takımları moloz döküm alanına gitti. Yapılan incelemede taşın, moloz döküm alanının yakınındaki Sultaniye Parkı’ndan 15 yıl evvel kaybolan kıble taşı olduğu anlaşıldı. Taşın bir benzerinin hala parkta olduğu belirtildi.

Hürriyet gazetesinden Çetin Aydın’ın haberine nazaran, Osmanlı İmparatorluğu periyodunda, 1735 yılında, parktaki namazgâha kıblenin tarafını belirtmek maksadıyla dikildiği belirlenen taşın üzerinde ayetler yazılı olduğu belirtildi. Alt kısmı kırık olan taşın 15 yıl evvel parktaki bakım çalışmaları sırasında kaybolduğu, daha sonra da izine rastlanamadığı belirtildi. Bulunan kıble taşının kaybolduğu günden beri mi yoksa yakın bir vakitte mı moloz döküm alanına konulduğunun tespit çalışmasının sürdüğü bildirildi.

BASKIN DÜZENLENMİŞTİ

Kaçakçılık Hatalarıyla Uğraş Şube Müdürlüğü takımlarının, Beşiktaş’ta H.G. ve İ.G.’nin sahibi olduğu iki antika dükkânına yaptıkları baskında, Bizans ve Osmanlı devirlerine ilişkin taşınmaz mimari yapıtlardan söküldüğü bedellendirilen 70 adet çeşitli form ve biçimlerde tarihi eserler ele geçmişti. Ele geçen eserler kıble taşı ile birlikte Emniyet’in bahçesinde sergilenmişti.

Gözaltına alınan 2 kişi hakkında, ‘2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Muhafaza Kanununa muhalefet’ hatasından isimli süreç yapılmıştı. Ele geçen tarihi yapıtların de İstanbul Türk ve İslam Yapıtları Müzesi’ne teslim edileceği belirtilmişti.

Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER