Corona Virüsü!

Corona Virüsü hayvanlar arasında yaygın olan bir virus grubundadır. Nadir durumlarda bilim adamlarıının zoonotik olarak adlandırdığı durumdur, yani hayvanlardan insanlara bulaşır.

Bu virüs grubuna bağlı virüsler, genellikle soğuk algınlığına benzer şekilde, hafif ve ora derecede üst solunum yolu hastalığı olan insanları hasta eder. Corona Virüsü septomları arasında burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, muhtemel baş ağrısı ve bazende bir kaç gün süren ateş sayılabilir.

Bağışıklık sistemi zayıf olan ileri yaştakiler bronşit gibi çok daha ciddi solunum yolu hastalığına neden olabilir. İnsanlarda ölümcül olabilecek Corona Virüsleri vardır.

Solunum problemi olan hastalar bir virüs aldığında 10 hastanın dörtte üçü ölmüştür. "Sars" olarakta bilinen şiddetli akut solunum sendromu bir Corona Virüs türüdür. İlk olarak Güney Çin'de tespit edilmiş ve dünyaya yayılmıştır.

Dünya Sağlık örgütüne göre hastalık solunum problemlerinin yanında ishal, yorgunluk, nefes darlığı, böbrek yetmezliklerine sebep olmaktadır.

Hastalık genellikle yaşlılarda ve en çok gençlerde etkili olmaktadır.

Corona Virüsü hayvanlarla insanların temasından yayılmaktadır. Hastalık, develer ve kediler arasında yayıldığı düşünülmektedir. Virüs'ün insandan insana bulaşması genellikle hastaların salyaları ve diğer vücut sıvıları ile bulaşır. Öksürük, hapşırmada bulaşma sebebidir. Enfekte eşyalarda bulaşma sebebidir. Ağız, burun ve gözlere çok edilmelidir.

Özel bir tedavi yöntemi yoktur. Çoğu zaman kendiliğinden geçer. Hastalara hekim tarafından ateş düşürücü, ağrı kesici ilaçlar tatbik edilir ve destek sağlanır. Bol sıvı almak, istirahat, dinlenme ve uyku iyi gelmektedir.

Hekimler şöyle uyarıyor;

  • Enfekte kişilerle temas etmeyin
  • Hasta ile karşılaştınız ise elleri yıkayın ve banyo yapın
  • Çiftlik ve vahşi hayvanlarla lüzumsuz temastan kaçının
  • Enfekte olduysanız diğer insanlarla mesafeyi koruyun. Tek kullanımlık mendil, maske, gözlük kullanın.
  • Enfekte kişilerin ellediği her şeyi dezenfekte edin.
  • Özellikle et, yumurta ve diğer hayvansal gıdaları kesinlikle iyi pişmiş yiyin. Çiğ, az pişmiş ürün tüketmeyin.
YORUM EKLE