80. Yıl Anıtı, Atatürk ve bugünküler

Her 10 Kasım'da Beykoz'daki belediyenin önünde yer alan Atatürk ve Şehitler Anıtı'na bir sürü çelenk konur. Geçtiğimiz 10 Kasım’da durum yine farksızdı. Sadece 10 Kasım’larda değil, diğer ulusal anma günlerinde de belediyenin önünde törenler gerçekleşir. Belediyenin kuzey yönünde ise belediyeye bir futbol sahası mesafesi kadar uzaklıkta olan 80. Yıl Anıtı vardır. İlk olarak, bu anıtın en üstündeki uzun gönderlere çekilen 6 adet Türk bayrağı dikkat çeker. Bu devasa bayraklar Boğaz'a yakın olan bazı Rumeli Yakası ilçelerinden bile gözükür. Anıtta Atatürk’ün sözleri, Atatürk’le, havacılıkla ve Türk askerleriyle ilgili eser ve rölyeflerin yanı sıra Bağımsızlık Marşı, Gençliğe Hitabe ve Beykozlu şehitlerin isimleri de yer alır. Anıtın üst katına iki yana doğru açılan merdivenlerden çıkılabilir. Ayrıca anıttaki tüm heykel işlerinde heykeltıraş İbrahim Kuvvetli imzası vardır.

Anıtın tepesinde kalan arazi ise Ermeni Vakfı’na aittir. Ermeni kökenli Türkler Boğaziçi manzarasını gören bu arazide eskiden Ermeni mezarlığının olduğunu söyler. Öyle ki, anıta komşu olan ve Beykoz Korusu’na adını vererek köklü ve varsıl bir aileye mensup olduğu bilinen padişah dostu Abraham Eramyan Paşa Ermeni kökenlidir ve söylentiye göre Abdülaziz'den tavla oyunu karşılığı aldığı çiftliklerin yanı sıra bugün adını taşıyan koruyu da almayı başarmıştır. Abraham Paşa, sahil tarafından koruya doğru uzanan ve şimdilerde bakımsızlığa mahkum olan kemeri bir zamanlar Beykoz’da 400 hanesi olan Ermeni yurttaşlar için yaptırmıştır, zira Abraham Paşa, Ermeni cenazeleri kemerden taşınıp bugün 80. Yıl Anıtı'nın üstünde yer alan mezarlığa kolayca gömülsün amacındadır. Hatta, Gümüşsuyu mahallesi sınırlarında yer alan Kemerüstü mevkinin adı da bu kemerden gelmektedir. Her şeye rağmen, Ermeniler eski bir mezarlığın yer aldığı arazinin ön kısmında yer alan anıttan asla rahatsız değildir. Kaldı ki, Beykoz’daki kilisede vaftiz edilen, Beykozluluk söz konusu olduğunda duygulanan ve Beykoz Merkez'de Türkçe anlamıyla Kutsal Noel Baba adındaki kilisenin başkanı da olan Varujan Mağakyan Kıbrıs Barış Harekatı'nda ikinci kez askere çağrılıp gittiğini gururla söyler.

2003’te İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ermeni Vakfı'na ait arazinin ön kısmına araziyi heyelandan koruma gerekçesiyle büyük bir istinat duvarı çekti ve anıtın temellerini attı. Anıt Cumhuriyet'in 80. yılından beri ayakta kalmaya çalışıyor. Açık ki, anma törenlerinde ve geçen her yeni günde boynu bükük kalıyor anıtın, çünkü uğrayanı pek yok. Ne acı ki, anıttaki Atatürk'e ait sözlerin bazı harfleri uzun zamandır eksik. Keza rölyeflerdeki bazı harfler de eksik. Rölyeflerin üstünde yanması gereken ışıklar ise daima sönük. Dahası, anıt duvarının rengi rutubetten dolayı çirkin bir görünüm almış. Bir de anıtın önüne çekilen araçlar var ki, anıta olan son büyük saygısızlık da bu. Anlaşılan, anıtın karşısındaki halka açık sahil yolunda düzenlemeler yapıp koydukları rengarenk ışıkları hiç söndürmeyenler bu anıtın dibine belediye kafesi ve balık pişiren esnafların müşterileri için İSPARK koyduracak kadar anıtı kaderine terk etmiş. Anıtın dibinde bulunan ve beyaz rengi kirden görünmez hale gelen ufak kabinli Türkiye Kuvayı Milliye Mücahitleri Derneği İstanbul Şubesi ise bu noktada adeta kötü bir şaka gibi. Yani tarih, sanat ve şeref resmen hiçe sayılmış. Aslında geçmişin ve bugünün İstanbul Büyükşehir Belediyesi dahil, Beykoz’un belediyesinde yetkili olan herkes bu anıtın bakımsızlığından sorumlu. Buna halk da dahil. Kısacası, anıtın durumu bizim için büyük bir utanç tablosu.

Atatürk’ün anıttaki 5 önemli cümlesini bugünlere uyarlayıp egemenlere ve halka yeniden hatırlatmak gerekiyor. Atatürk: “Cumhuriyet, fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek karakterli koruyucular ister.” Bugünküler: Cumhuriyet, fikirleri önemsemeyen, fenni geri tepen aciz tipler eşliğinde yok edilmek ister. Atatürk: “Birbirimize vereceğimiz işaret ileri, daima ileri olmalıdır.” Bugünküler: Birbirimize vereceğimiz işaret halkı daima geri itmek olmalıdır. Atatürk: “Büyük işler, önemli atılımlar ancak birlikte çalışma ile elde edilebilir.” Bugünküler: Ufak hesaplar, çıkar dolu atılımlar ancak halka karşı çatışma ile elde edilebilir. Atatürk: “Dünyanın hiçbir ordusunda yüreği seninkinden daha temiz, daha sağlam bir askere rastgelinmemiştir.” Bugünküler: Dünyanın hiçbir yurdunda tarihini seninkinden daha az önemseyen gevşek yönetenlere rastgelinmemiştir. Atatürk: “Vatan sevgisi ruhları kirden kurtaran en kuvvetli rüzgardır.” Bugünküler: Makam sevgisi koltukları sağlama alan en kuvvetli sıcaklıktır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yavuz Kaya
Yavuz Kaya - 5 ay Önce

Araştırmanız, incelemeniz bilgilendirmeniz için teşekkürler.